Wednesday, Mar. 21, 2018

گوگرد چگونه استخراج می شود؟

نوشته شده توسط:

|

آگوست 9, 2013

|

در:

گوگرد چگونه استخراج می شود؟

گوگرد عنصری غیرفلزی و زرد رنگ است. این عنصر در دمای معمولی به حالت جامد است. نقطه ذوب گوگرد 119 درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن 444 درجه سانتی گراد است. عدد اتمی این عنصر 16 و جرم حجمی (چگالی) آن 2/07 گرم بر سانتی متر مکعب است.

گوگرد چگونه استخراج می شود؟

استخراج گوگرد

ذخایر بزرگ گوگرد در لایه های زیرزمینی، بخصوص در ایالات متحده آمریکا یافت می شوند. روش استخراج گوگرد در سال 1891 میلادی توسط «هرمان فراش» ابداع شد. در این روش سه لوله را درون یکدیگر جا می گیرند، به داخل زمین می فرستند تا به ذخایر گوگرد برسند. سپس آب بسیار داغی را که حدود 170 درجه سانتی گراد حرارت دارد، از طریق لوله بیرونی پایین می فرستند. این عمل موجب ذوب شدن گوگرد می شود. پس از آن هوای فشرده را از طریق لوله مرکزی به پایین می رانند. این عمل موجب می شود که گوگرد مذاب از لوله میانی بالا بیاید و به سطح زمین برسد. درجه خلوص گوگردی که از این طریق بدست می آید 99/5 درصد است. گوگرد در طبیعت به صورت گاز هیدروژن، سولفات کلسیم و سولفید فلزات نیز یافت می شود.

گوگرد عنصری فعال است و در هوا با شعله ای آبی رنگ می سوزد و گاز دی اکسید گوگرد را تولید می کند. این گاز، سمی و بسیار تند و سرفه‌آور است. گاز دی اکسید گوگرد در صنعت برای سفید کردن موادی مانند ابریشم و پشم بکار می رود. از خواص این گاز می توان برای نابود کردن میکرب های بیماریزا استفاده است. برخی از میوه‌ها مثل انگور و زردآلو را قبل از خشک کردن بااین گاز ضدعفونی و نگهداری می کنند.

مهم ترین کاربرد گوگرد در تولید اسیدسولفوریک است. این ماده در صنعت کاربردهای زیادی دارد. گوگرد برای سخت کردن لاستیک یا کائوچو نیز به کار می رود. به علاوه از گوگرد در تولید داروها، رنگ ها، باروت، کبریت و سموم دفع آفات استفاده می شود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

(2) دیدگاه خوانندگان

  1. تارا
    آوریل 25, 2015 در 5:59 ب.ظ

    خوب بود بد نبود

  2. تارا
    آوریل 25, 2015 در 5:59 ب.ظ

    خوب بود

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *