Monday, Mar. 19, 2018

چه چیزی موجب سفید شدن مو می شود؟

نوشته شده توسط:

|

نوامبر 19, 2013

|

در:

چه چیزی موجب سفید شدن مو می شود؟

سرِ ما 100 هزار الی 200 هزار عدد مو دارد. هر مو از یک جوانه به نام «فولیکول» (پیاز مو) به وجود می آید. موی سر حدود 15 سانتی متر در سال رشد می کند. موها حتی پس از توقف شدن رشد بدن، همچنان به رشد خود ادامه می دهند. هر تار مو پس از آنکه تا میزان معینی رشد می کند، می افتد و موی جدیدی به جای آن می روید.

چه چیزی موجب سفید شدن مو می شود؟

عوامل سفید شدن مو

موها با افزایش سن و پیری به تدریج سفید ی شوند. رنگ مو به دلیل وجود رنگیزه‌ای به نام «ملانین» در آن است. تولید ملانین در موها با افزایش سن، کاهش می یابد یا متوقف می شود. بنابراین با وجود آنکه مو همچنان به رشد خود ادامه می دهد، به رنگ خاکستری یا سفید در می آید.

برخی از افراد جوان نیز موهایی خاکستری یا سفید دارند. سفید شدن مو در جوانی علل مختلفی دارد. چنین حالتی ممکن است ارثی باشد. کسانی که در جوانی موهایشان سفید می شود، احتمالا این ویژگی را از پدر، مادر یا سایر اجداد خود به ارث برده اند. سوء تغذیه، اضطراب، شوک، اندوه زیاد، تنشهای شدید و سایر شرایط مشابه ممکن است تولید ملانین را کاهش دهند. بیماری های حاد نیز می توانند یر میزان تولید ملانین اثر بگذارند و یا حتی تولید آن را متوقف کنند. با این حال دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علل تغییر رنگ مو را به طور کامل توضیح دهند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *