Wednesday, Mar. 21, 2018

چرا پلک می زنیم؟

نوشته شده توسط:

|

ژوئن 11, 2013

|

در:

چرا پلک می زنیم؟

چشم اندام ظریفی است که به محافظت نیاز دارد. وظیفه پلک ها، مژه ها و ابروها حفاظت از چشم است. با نزدیک شدن یک جسم خارجی به چشم، پلک به سرعت بسته می شود و از شدت صدمات احتمال می کاهد. ابروها و مژه ها نیز از ورود گرد و غبار، میکرب ها و عرق به چشم جلوگیری می کنند. اشک نیز خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و میکرب ها را از بین می برد.

چرا پلک می زنیم؟

چرا پلک می زنیم؟

ما به طور متوسط هر شش ثانیه یک بار پلک می زنیم. به عبارت دیگر می توان گفت هر یک از ما در طول زندگی حدود 250 میلیون بار پلک می زنیم. پلک زدن عملی غیر ارادی است.

هنگام پلک زدن، کره چشم همزمان با بسته شدن پلک ها، به طرف بالا حرکت می کند و سطح قرنیه پاک و مرطوب می شود. غدداشکی‌، زیر پلک و در گوشه خارجی چشم قرار دارند و مایع اشک را در فضای بین پلک ها و قرنیه ترشح می کنند. مقداری از اشک تبخیر می شود و باقیمانده آن درون بینی می ریزد. اشک علاوه بر این خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد، حرکت پلک ها را روی کره چشم آسان تر می کند و سطح خارجی قرنیه را مرطوب نگه می دارد.

پلک زدن از چشم ها دربرابر نور شدید نیز محافظت می کند. در نور شدید، پلک ها به صورت ناخود آگاه بسته می شوند و از ورود نور به داخل چشم جلوگیری می کنند؛ به این ترتیب احتمال آسیب رسیدن به چشم در اثر نور شدید به حداقل می رسد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *