Thursday, Mar. 22, 2018

چرا خواب می بینیم؟

نوشته شده توسط:

|

ژوئن 12, 2013

|

در:

چرا خواب می بینیم؟

هر یک از ما حدود ⅓ (یک سوم) از عمر خود را در خواب می گذراند. خوابیدن برای سلامتی مغز و بدن ضروری است. خواب عکس بیداری به نظر می رسد؛ اما این دو حالت وجوه اشتراک بسیاری دارند. ما هنگام خواب دیدن فکر می کنیم؛ ولی تفکر در رویا در حالت بیداری تفاوت دارد. یادآوری رویا ها نشان می دهدکه هنگام خواب خاطره هایی تشکیل می شود.

چرا خواب می بینیم؟

خواب دیدن

خواب شامل پنج مرحله است که عبارت اند از چهار مرحله خواب عمیق و یک مرحله حرکات سریع چشم که رویا معمولا در طی آن اتفاق می افتد. در اغلب موارد اگر هنگام خواب دیدن از خواب بیدار شویم می توانیم خوابی را که دیده ام به یاد آوریمو هیچ کس بدرستی نمی داند چرا خواب می بینیم؟ ولی به نظر می رسد رویا قسمت مهمی از خواب است. دانشمندان ثابت کرده اند که تقریبا همه در طول هشت ساعت خواب، سه الی پنج بار خواب می بینند. کسانی که ادعا می کنند خواب نمی بینند در واقع خوابشان را به یاد نمی آورند.

اکثر رویاها متاثر ار رویداد هایی اند که در طول روز اتفاق می افتد. برخی دیگر منعکس کننده ترس ها و امیال و آرزوهای شخصی اند. برخی از روان شناسان معتقد اند که خواب دیدن فعالیتی است که طی آن مغز خود را برای فعالیت های روز بعد آماده می کند. هنگام خواب دیدن نمودار امواج مغزی نیز تغییر می کند. به نمودار هایی که با ثبت تغییرات الکتریکی مغز یا امواج مغزی به دست می آید، «الکتروآنسفالوگرام» یا «نگاره الکتریکی مغز» می گویند. این نمودارها برای تحقیق و بررسی های علمی ثبت می شوند.

برخی از مردم معتقد اند که پاسخ برخی از مسایلشان را در رویاها یافته اند. برخی دیگر عقیده دارند رویاها می توانند از آینده خبر بدهند. البته دانشمندان هنوز نتوانسته اند توضیح کاملی برای این پدیده بیابند.

ولی برخی دیگر که به آن ها کابوس می گوییم، پر از وحشت و اضطراب اند. در اکثر مواقع رویاهای ما منعکس کننده احساسات، ترس ها، امیال، آرزوها و نیاز های مایند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *