Thursday, Mar. 22, 2018

چرا تاج محل ساخته شد؟

نوشته شده توسط:

|

آگوست 2, 2013

|

در:

چرا تاج محل ساخته شد؟

در اوایل قرن هفدهم میلادی، امپراتوری مغول به نام «شاه جهان» حاکم بر هندوستان بود. او در سال 1612 میلادی با یک شاهزاده زیبا به نام «ممتاز محل» ازدواج کرد. شاه جهان علاقه زیادی به همسرش داشت. تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل  تاج محل 

تاج محل چگونه ساخته شد

چرا تاج محل ساخته شد؟

ممتاز در سال 1631 میلادی به هنگام زایمان درگذشت. این حادثه امپراتور را بسیار افسرده و غمگین کرد. شاه جهان تصمیم گرفت به یادبود عشق و علاقه‌ای که به همسرش داشت، زیباترین آرامگاهی را که تا آن زمان ساخته شده بود برای او بنا کند. امپراتور برای علمی ساختن تصمیمش چند تن از بهترین معماران و هنرمندان ایران، هندوستان، آسیای مرکزی، ایتالیا و فرانسه را به هندوستان دعوت کرد. به این ترتیب ساخت این بنا پس از طراحی اولیه در سال 1632 میلادی آغاز شد. بیش از 20 هزار نفر حدود 22 سال برای ساخت و تکمیل آرامگاه و باغ پیرامون آن کار کردند.

بنای تاج محل بر روی سکویی مرمرین ساخته شده است. ساختمان اصلی را از سنگ مرمر سفید ساخته اند. این ساختمان مربع شکل سقفی گنبدی دارد. چهار مناره سفید رنگ در چهارگوشه سکو بنا شده‌اند. ارتفاع این ساختمان تا نوک گنبد آن 60 متر است. زیر گنبد، تالاری هشت گوش قرار دارد. دیواره های تالار، کنده کاری شده اند و بر روی آنها آیاتی از قرآن نقش بسته است. قبور شاه جهان و همسرش در وسط این ساختمان واقع اند و با سنگ های قیمتی تزئین شده‌اند. اطراف این بنا باغی زیبا احاطه کرده است. در این باغ جوی آبی در بین ردیفی از درختان سرو جریان دارد.

امروزه تاج محل یکی از زیباترین بناهای جهان و یک اثر تاریخی به شمار می رود. هر ساله هزاران جهانگرد از آن ها دیدن می کنند. در شب های مهتابی این بنای سفید مرمرین زیر نور ماه می درخشد و تصویری زیبا و رویایی بوجود می آورد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *