Thursday, Mar. 22, 2018

هندسه فضایی چیست؟

نوشته شده توسط:

|

آگوست 19, 2013

|

در:

هندسه فضایی چیست؟

هنگامی که یک سطح هندسی دارای ضحامت شود، از قلمرو هندسه مسطحه خارخ می شود و وارد هندسه فضایی می گردد. در این شاخته از ریاضیات با چهار شکل اصلی روبه رو هستیم: کره، مخروط، استوانه و چند وجهی. چند وجهی‌ها حجم هایی هستند که طول، عرض و ارتفاع دارند که هر وجه (سطح) آنها یک چند ضلعی است. فقط پنچ نوع چند وجهی منتظم داریم که عبارت اند از:

 

هنگامی که یک سطح هندسی دارای ضحامت شود، از قلمرو هندسه مسطحه خارخ می شود و وارد هندسه فضایی می گردد. در این شاخته از ریاضیات با چهار شکل اصلی روبه رو هستیم: کره، مخروط، استوانه و چند وجهی. چند وجهی‌ها حجم هایی هستند که طول، عرض و ارتفاع دارند که هر وجه (سطح) آنها یک چند ضلعی است. فقط پنچ نوع چند وجهی منتظم داریم که عبارت اند از:  هندسه فضایی چیست؟ هندسه فضایی الف- هرم یا چهار وجهی منتظم که هر یک از چهار وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.  ب- مکعب یا شش وجهی منتظم که هر یک از شش وجه آن یک مربع است.  پ- هشت وجهی منتظم که هر یک از هشت وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.  ت- دوازده وجهی منتظم که هر یک از دوازده وجه آن یک پنج ضلعی است.  ث- بیست وجهی منتظم که هر یک از بیست وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.

هندسه فضایی   منبع تصویر: دانشنامه رشد

الف- هرم یا چهار وجهی منتظم که هر یک از چهار وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.

ب- مکعب یا شش وجهی منتظم که هر یک از شش وجه آن یک مربع است.

پ- هشت وجهی منتظم که هر یک از هشت وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.

ت- دوازده وجهی منتظم که هر یک از دوازده وجه آن یک پنج ضلعی است.

ث- بیست وجهی منتظم که هر یک از بیست وجه آن یک مثلث متساوی الاضلاع است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *