Monday, Mar. 19, 2018

همه چیز درباره جدول تناوبی مندلیف

نوشته شده توسط:

|

نوامبر 28, 2013

|

در:

همه چیز درباره جدول تناوبی مندلیف

تاریخچه جدول تناوبی مندلیف

همه چیز درباره جدول تناوبی مندلیف

جدول تناوبی

چگونه عناصر شیمیایی بطور کلی در زمین و طبیعت پراکنده‌اند؟ این پرسش از دیر زمانی اندیشه آدمی را به خود سرگرم داشته است و نیازهای زندگی روزانه ، در هر گام و مرحله‌ای این پرسش را پدید آورده است. چنانچه آدم نخستین که برای ساختن ابزار کار و شکار ، موادی لازم داشته و آنها را با سنگ آتشزنه و نفریت می‌ساخته که همچنان مانند آتشزنه سخت ، ولی محکمتر است. همچنین جستجوی کانه‌های سودمند از هزاران سال پیش از دوره ما آغاز گشته است، یعنی از هنگامی که نیاکان دوره پیش از تاریخ ما جلای زر را در ماسه‌های رودخانه‌ای دیدند، شیفته زیبایی و سنگینی سنگها شدند.

هنگامی که صنعت استفاده از کانیها در اروپا گسترش یافت، قوانین ژئوشیمی روشن‌تر و مشخص‌تر گردیدند. در کانهای بسیار ژرف ساکس ، سوئد و کارپات شالوده های دانش نوینی به برنامه ژئوشیمی زاده شد. آموختند که موادی را که در طبیعت با همه نزدیکی و اختلاط دارند، همچنین شرایط و قوانینی را که بعضی عنصرها را در یک جا به گرد آمدن و در جای دیگر به پراکندن وا می‌دارند، بهتر بشناسند. ببینیم آیا رده بندی مندلیف که راهنمای شیمیدانان است، چگونه جویندگان کانی‌ها و فلزات را راهنمایی می‌کند؟

 

مرکز جدول مندلیف (مرکز عناصر واسطه)

مرکز جدول مندلیف را نه فلز: آهن ، کبالت ، نیکل و شش فلز دیگر از گروه پلاتین اشغال کرده‌اند. می‌دانیم که فلزات مزبور در ژرفای زمین تولید می‌شوند. هنگامی که چین خوردگیهای کوهستانی که سابقا بسیار مرتفع بودند، در طول مدت میلیونها سال فرسایش یافتند و همانطور که در ناحیه اورال می‌بینیم، تقریبا به شکل دشتی در آمدند. سنگهای مزبور با رنگ سبز ، محتوی آهن و پلاتین اینک پس از فرسایش کوهها بیرون آمده‌اند. این عنصرها تنها ماده بنیادی کوهساران ما را تشکیل نمی‌دهند، بلکه مرکز رده بندی مندلیف را نیز اشغال کرده‌اند.

 

سمت راست رده بندی مندلیف

بر گردیم به فلزهای به اصطلاح سنگین که در سوی راست نیکل و پلاتین جای وسیعی را گرفته‌اند. این فلزها : مس ، روی ، نقره ، طلا ، سرب ، بیسموت ، جیوه و ارسینیک هستند. این فلزات همیشه با هم در رگه‌های پوسته زمین یافت می‌شوند.

 

سمت چپ رده بندی مندلیف

این مواد ، البته فلزات آنها ، از فلزات بسیار شناخته شده‌اند. اینها از سنگهای گرانبها و ترکیبات بریلیم و لیتیم بدست می‌آیند که از عنصرهای نایاب و کمیاب‌اند و در آخرین بازمانده‌های کوههای سنگ خارایی و در پگماتیت‌های پرمایه گرد می‌آیند.

 

انتهای سمت راست بالای جدول تناوبی

با دقت به انتهای سمت راست بالای جدول توجه کنید. در آنجا عنصرهای اصلی جو یعنی ازت ، اکسیژن ، هیدروژن ، هلیم و گازهای دیگر یافت می‌شوند.

 

انتهای سمت چپ بالای جدول تناوبی

در این قسمت لیتیم ، بریلیم و بور را می‌بینیم؛ این عنصرها ، بخشهای کوههای گرانیتی را به یاد می‌آورند که در آن سنگهای زیبای گرانبها مانند تورمالین‌های سرخ یا سبز (تورمالین) ، زمردهای سبز درخشان (زمرد) و سپودومون‌های بنفش (سپودومون) تشکیل می‌شوند.

 

ستون اول جدول تناوبی

این ستون ، شامل لیتیم ، سدیم ، پتاسیم ، روبیدیم ، سزیم و فرانسیم است. اینها همه از فلزهای قلیایی هستند، غیر از فرانسیم که عنصری است مصنوعی. عنصرهای مزبور با هم در طبیعت یافت می‌شوند. ترکیبهای آنها به خوبی شناخته شده‌اند. ترکیب سدیم همان نمک ساده خوراکی است و ترکیب پتاسیم، همان شوره قلمی است که در آتشبازیها بکار می‌رود. بعد نوبت به فلزهای قلیایی بسیار کمیاب می‌رسد که در حال حاضر برای ساختن لوازم برقی مختلف بکار می‌روند. ولی هر قدر که این عنصرها گوناگون باشند، از نظر شیمیایی همانندیهایی دارند که همه آن را می‌شناسند.

 

ستون دوم جدول تناوبی

دومین ستون شاهد فلزات قلیایی خاکی است که به ترتیب از سبکترین آنها یعنی بریلیم آغاز و در رادیم پایان می‌یابد. این فلزات نیز بین هم یک پیوند خویشاوندی دارند و یک خانواده را تشکیل می‌دهند.

 

ستون سوم جدول تناوبی

در ستون سوم اصلی ، بور ، آلومینیوم ، گالیم ، ایندیم و تالیم داریم. تنها دو فلز نخست ، بور و آلومینیوم ، به مقدار زیاد در طبیعت پراکنده‌اند و نقش مهمی دارند. بور داخل ترکیب اسید بوریک و بوراکس است که در جوشکاری مصرف می‌شود. آلومینیوم در نفلین ، فلدسپات ، کرندن و بوکسیت یافت می‌شود و به حالت خالص در ساختن اشیا فلزی بسیار گوناگون مانند دیگها ، قاشقها ، در و پنجره‌ها استفاده می‌شود.

 

ستون چهارم جدول تناوبی

این ستون شامل کربن ، سیلیسیم ، ژرمانیوم ، قلع و سرب است. دو عنصر نخست یعنی کربن که همه جرم ماده زنده را می‌سازد و در تریب همه آهکها داخل می‌شود و سیلیسیم ، از عنصرهایی هستند که در درجه اول اهمیت قرار دارند.

 

ستونهای فرعی جدول تناوبی عناصر واسطه

در این گروهها ، فلزاتی مانند آهن قرار دارند که از کاربرد آنها در صنعت مطلع هستیم. آهن ، کبالت و نیکل در جدول بسیار به هم نزدیکند، در طبیعت نیز بسیار به هم نزدیک و همواره با هم وجود دارند. فلزهای سبک از گروه پلاتین ، روتنیم ، رودیم و پالادیم و همچنین فلزات سنگین ، اسمیم ، ایریدیم و غیره دارای اثرهای مشترکند.

 

ستون پنجم (اصلی) جدول تناوبی

این ستون با نیتروژن آغاز می‌شود که در طبیعت به صورت گاز وجود دارد. بعد نوبت به فسفر ، ارسینیک ، آنتی‌موان و بیسموت می‌رسد. از این ستون به بعد ، عنصری با جلای فلزی سایر خواص فلزی مشاهده نمی‌شود.

 

ستون ششم جدول تناوبی

این ستون با اکسیژن شروع می‌شود و با پولونیوم پایان می‌یابد. اکسیژن به صورت مولکول دو اتمی در طبیعت وجود دارد و در تمام عناصر و بافتهای زنده زمین موجود است.

 

ستون هفتم جدول تناوبی

این ستون ، ستون هالوژنها است که با فلزات قلیایی نمکهای بسیار مهمی تولید می‌کنند. مولکولهای دو اتمی آنها در طبیعت یافت می‌شوند.

 

ستون هشتم جدول تناوبی

ستون ، شامل گازهای کمیاب است که با هیچ چیزی ترکیب نمی‌شوند و در تمام کانیهای زمین نفوذ می‌کنند. نخستین عنصر این ستون ، گاز خورشید یا هلیم (He) و واپسین آنها گاز رادون (Rn) است که گازی است که بسیار شگرف که به خاطر رادیواکتیو بودن ، عمر اتمهای آن ، بیش از چند روزی نیست.

منبع

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

(11) دیدگاه خوانندگان

 1. ي
  دسامبر 12, 2013 در 1:40 ب.ظ

  اصلاح می کنم احتمالانقره (سرگروه گروه 11)وقتی زیر گروه لیتیم (خانواده 3 )قرارمی گیرد(یعنی از ذره بنیادی لیتیم به وجود می آید)تبدیل به سدیم می شود.در خانواده هشت جدول تناوبی که سرگروه آنها ذره بنیادی کربن است عناصر نارسانا ونیمه رسانا قراردارند که خواص ژنتیکی آنها تحت تاثیر کربن است کربن تحت شرایطی تبدیل به الماس می شود وهمین کربن وقتی در گروه خانواده هیدروژن قرارمی گیرد(یعنی از ذره بنیادی هیدروژن به وجود می آید)تبدیل به منیزیم می شود که سازنده عقیق است.لیتیم ممکن است جلوه صورت مادی صفت مومن خداوند باشد وهیدروژن (سرگروه خانواده یک)صفت علیم خداوند و نئون ناشی از صفت نور خداوند ونقره ناشی از صفت زیبایی خداوند.

 2. ي
  دسامبر 14, 2013 در 2:43 ب.ظ

  خداوند در هنگام آفرینش ذرات بنیادی کن فیکون کرده به خاطر همین تکثیر زوجی در ذرات به طور ناگهانی وبا سرعت خیلی زیاد انجام گرفته است(بینگ بنگ)

 3. ي
  دسامبر 14, 2013 در 2:58 ب.ظ

  فرضیه:سرگروه(سرپرست)خانواده 2(ید)جلوه صفت کریم خداوند است.سرگروه گروه 3(لیتیم)جلوه صفت مومن خداوند وسرگروه گروه 4 (رادیم)جلوه صفت حکیم خداوند وسرگروه گروه پنج (سرب)جلوه صفت قهار خداوندوسرگروه گروه هفت....(منگنز)(جلوه صفت صبار)وسرگروه گروه نه(گوگرد)جلوه صفت مکار خداوند است.

 4. pouya
  ژانویه 8, 2014 در 7:34 ب.ظ

  خواهشا مطالب علمی زا با خرافات و مسائل مذهبی که هیچکدام سندیت هم ندارن قاطی نکنید

 5. ي
  ژانویه 13, 2014 در 4:43 ب.ظ

  ولی در قرآن هم آمده که خداوند عالم ترین است وتمام کارهای خلقت براساس علم قابل توجیه می باشد واینها هم فرضیه است وبرای پیشرفت دانش دادن فرضیه لازم.

 6. ي
  ژانویه 13, 2014 در 4:46 ب.ظ

  لطفا نظرات را یا حذف نکنید وکامل بگذاریدیا کلا حذف کنید.

 7. الی
  فوریه 28, 2014 در 5:09 ب.ظ

  هه مرسی به دردم خورد تحقیق داشتم

 8. رها
  نوامبر 29, 2014 در 3:38 ب.ظ

  به درد منم خورد ممنون

 9. ممت
  ژانویه 12, 2015 در 4:16 ب.ظ

  لطفا عكس بزرگتر بگذاريد ممنون خيلي به دردم خورد اما مشكل هاي ام داشت

 10. ممد
  ژانویه 12, 2015 در 4:18 ب.ظ

  لطفا عكس بزرگتر بگذاريد ممنون خيلي به دردم خورد

 11. قاسم
  ژوئن 30, 2015 در 3:32 ق.ظ

  سلام چطور می توان عنصر Baباریم را در طبیعت جداکرد؟

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *