Thursday, Mar. 22, 2018

میکروسکوپ الکترونی چگونه کار می کند؟

نوشته شده توسط:

|

ژوئن 20, 2013

|

در:

میکروسکوپ الکترونی چگونه کار می کند؟

میکروسکوپ های نوری نمی توانند یک شئ را بیش از 2500 برابر بزرگ کنند. برای بزرگنمایی بیشتر باید از میکروسکوپ الکترونی استفاده کرد. قدرت بزرگنمایی میکروسکوپ های الکترونی به اندازه ای زیاد است که می توانند اجسام فوق العاده زیر را میلیون ها بار بزرگنمایی کنند. از این میکروسکوپ ها برای مطالعه ی بافت ها و موجودات بیسیار زیر مثل ویروس ها و باکتری ها استفاده می شود.

میکروسکوپ الکترونی چگونه کار می کند؟

بخش های میکروسکوپ الکترونی

میکروسکوپی معمولی دارای دو عدسی است. یکی از آن ها در نزدیکی شئ مورد نظر قرار دارد «عدسی شیئی» نامیده می شود. این تصویر مجازی معکوس و بزرگ تر از شئ تشکیل می دهد. سپس عدسی دوم که «عدسی چشمی» چشمی نامیده می شود. از تصویر اول تصویری واقعی و مستقیم ایجاد می کند.این تصویر؛ این تصویر بزرگ تر از تصویر اول است و چشم ما همین تصویر را می ببینیم.

در میکروسکوپ الکترونی یک رشته نازک فلزی داغ که بر یک حباب خلآ با ولتاژ بسیار بالا قرار دارد، الکترون هایی تولید میکند. این الکترون ها از میان شئ مورد مطالعه عبور کرده، با یک صفحه فلوئورسان برخورد می کنند. به این ترتیب تصویری قابل مشاهده  بوجود می آید.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *