Wednesday, Mar. 21, 2018

مرجان چیست؟

نوشته شده توسط:

|

آوریل 2, 2014

|

در:

مرجان چیست؟
مرجان چیست؟

مرجان چیست؟

مرجان‌های سخت در واقع اسکلت جانوران کوچکی به نام پولیپ اند. این جانوران به هم می پیوندند و یک کلونی را بوجود می آورند. مرجان‌ها جزو کیسه تنان طبقه بندی می شوند. مرجان‌ها با آنکه جثه‌ای کوچک دارند، در برخی از نقاط، کلونی‌های بسیار وسیعی را تشکیل می دهند. طول برخی از این کلونی‌ها به صدها کیلومتر می رسد. این جانوران اسکلت‌هایی آهکی به شکل‌هایی مختلف و زیبا یه دور خود ترشح می کنند. گاهی از انباشته شدن اسکلت های میلیون‌ها مرجان، جزیره‌ای بوجود می آید. در چنین مواقعی هر پولیپ، اسکلت خود را بر روی اسکلت پولیپ قبلی ترشح می کند و می سازد. پس از مرگ پولیپ، اسکلت آن بر جای می ماند.

هر پولیپ شبیه یک لوله باریک است که یک طرفش بسته است و در طرف دیگر آن، دهان جانور قرار دارد. در اطراف دهان شاخک‌های نیش‌داری وجود دارد که جانور توسط آنها موجودات ریز دریایی را می گزد و می بلعد. مرجان‌ها در آب‌های کم عمق دریاهای گرم به وقور یافت می شوند. از آنجا که کلونی مرجان‌ها در قسمت های کم عمق و گرم دریاها تشکیل می شود، آن‌هارا می توان در امتداد سواحل یا اطراف جزایر یافت. مرجان‌ها عمدتا در آب‌های گرم اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای مدیترانه دیده می شوند. مرجان‌های قرمز و صورتی در آب‌های ساحلی دریای مدیترانه، بخصوص در اطراف ایتالیا و آفریقا یافت می شوند. این نوع مرجان‌ها کاربرد زینتی دارند و پس از صیقل دادن، براق می شوند. از مرجان‌های قرمز و صورتی برای ساختن زینت آلاتی چون گردنبند و سنجاق سینه استفاده می شود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *