Thursday, Mar. 22, 2018

سحابی یا ابرنواختر چیست؟

نوشته شده توسط:

|

مارس 13, 2014

|

در:

سحابی یا ابرنواختر چیست؟

به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان ستاره‌ای، سحابی یا ابری گفته می شود. سحابی‌ها محل تولد ستاره ها هستند.

سحابی یا ابرنواختر چیست؟

سحابی یا ابرنواختر

دسته بندی: سحابی‌ها را بر پایه نحوه درخشانی‌شان به دو دسته بخش می کنند:

سحابی گسترده که در اثر نور ستارگان نزدیک به آن می درخشد.

سحابی گسیلشی یا نشری، که دارای خطوط گسیلشی هستند که از خود آنها تاییده می شود. دو گونه اصلی از این سحابی‌ها منطقه اچ2 (H II) و سحابی های سیاره‌ای هستند.

سحابی های بازتابی که نورشان از بازتابش نور ستارگان نزدیک پدید آمده است. برای نمونه سحابی شدن ان‌جی‌سی 1435 (1435NGC) که در پیرامون خوشه پروین جای گرفته است.

سحابی سیاره‌نما پوسته‌های فشرده گاز هستند که در پیرامون یک ستاره مرده قرار گرفته اند. نمونه: نواختر ته‌مانده های ابرنواختری معمولا در حال دور شدن از ستاره مادر خود هستند و در پی برخورد به غبار و گاز کهکشانی آهسته‌رونده‌تر داغ می شوند.

 سحابی انکساری که ذرات غبار نور را منعکس نمی کنند، بلکه متواری می کنند. نور قرمز می تواند آسانتر از نور آبی از ابر غبار بگذرد، پس نور آبی بیشتر پراکنده  می شود، این امر موجب آبی شدن آن ابر می شود. دلیل آبی بودن رنگ آسمان نیز همین است.

سحابی تاریک بی‌نور و درخشش است. این سحابی‌ها زمانی آشکار می شوند که جلوی دیگر ستارگان یا سحابی‌ها را بگیرند. نمونه های معروف: سحابی سر اسب در صورت فلکی شکارچی و سحابی کیسه ذغال در صورت فلکی صلیب جنوبی.

سحابی خارج از کهکشانی توده های عظیم و پیوسته گازی نیست، بلکه مجموعه‌اای است از ستارگانی شبیه ستارگان کهکشان. رصد های انجام شده نشان می دهد خاصیت طیفی نوری که از سحابی‌ها صادر می شود، بسیار شبیه به نوری است که از خورشید خود ما خارج می گردد. بنابراین درجه حرارت متناظر با چنین صدور نوری نمی تواند با درجه حرارت سطحی خورشید اختلاف فراوان داشته باشد و این درجه حرارت بایستی به چند هزار درجه برسد. اگر این سحابی‌ها واقعا توده های غول پیکر گاز پیوسته‌ای بودند که درجه حرارتسطحی آنها همان درجه حرارت سطحی خورشید بود، ناچار می بایستی نوری که از آنها صادر می شود با وسعت سطح یعنی با مربع یکی از ابعاد آنها متناسب باشد.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

همه چیز در مورد جزیره ایستر
اینترانت چیست؟ معرفی اینترانت‌های رایگان
شیمی پزشکی چیست؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *