Thursday, Mar. 22, 2018

بیوگرافی آلفرد نوبل، مخرع دینامیت

نوشته شده توسط:

|

ژانویه 15, 2014

|

در:

بیوگرافی آلفرد نوبل، مخرع دینامیت

آلفرد نوبل در بیست و یکم اکتبر سال 1833 در شهر استکهلم سوئد و در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. او در کودکی و جوانی بسیار ضعیف و غالبا بیمار بود و به علت فقر و بیماری نتوانست تحصیلات خود را ادامه دهد.

بیوگرافی آلفرد نوبل، مخرع دینامیت

زندگینامه آلفرد نوبل

آنچه که آلفرد داشت اراده قوی و سختکوشی بود. تلاش و کوشش او به همراه هوش بالایش او را موفق به دهها اختراع از جمله اختراع دینامیت نمود. او دینامیت را در سال 1870 جهت آبادانی و کار های عمرانی اختراع نمود و البته بد نیست بدانیم او مجموعا 355 اختراع که اکثرا جهت رفاه، آسایش و راحتی بشر بود را به نام خود ثبت نمود.

آلفرد فقیر حالا مبدل به مردی نابغه، موفق و بسیار ثروتمند گردیده بود و در اکثر کشورها دارای شرکت های بزرگ و معتبر بود.

تنها چیزی که آلفرد را زجر می داد استفاده از اختراع او یعنی دینامیت در جنگ ها و انسان کشی و تخریب شهرها و روستاها بود، در صورتی که او این اختراع را جهت پیشرفت و آسایش بشر بوجود آورده بود. لذا او که نتیجه زحماتش را این چنین ناگوار می دید در وصیتنامه خود در اکتبر 1895 چنین نوشت:

« آنچه را که از من به ارث می ماند به پول تبدیل کنند و در موسسات معتبر به شکل سرمایه بسپارند. پولی که به این صورت نگهداری می شود صود ثابتی را بوجود خواهد آورد، منافع حاصله از این سرمایه همه ساله به عنوان جایزه به کسانی که به بهترین وجه به نفع بشریت خدمت کرده اند اعطاء نمایند. »

این انسان بزرگ عرصه علم و تلاش و نیکوکاری در دهم دسامبر سال 1896 در گذشت.

اهدای جوائز نوبل از سال 1901 همزمان با آغاز قرن بیستم میلادی آغاز و هر ساله ادامه دارد. امید است تلاش، کوشش و نوع دوستی این انسان بزرگ سرلوحه زندگی ما انسان ها باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

پیکاسو که بود؟

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *