Thursday, Mar. 22, 2018

آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟

نوشته شده توسط:

|

آگوست 28, 2013

|

در:

آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟

منظومه شمسی دارای نه سایره است. تمامی این سیارات در مدار خود به دور خورشید می چرخند. همه سیارات منظومه ما جو یا اتمسفر ندارند. برخی از آنها هیچ اتمسفری ندارند و برخی دیگر دارای اتمسفری بسیار رقیق‌اند. وجود جو در یک سیاره به طور کلی به دو عامل وابسته است که عبارت اند از نیروی جاذبه و دمای سطح سیاره. سیاراتی که در زمان پیدایش منظومه شمسی بزرگ و حجیم بودند نیروی جاذبه بیشتری داشتند و گاز های پیرامون خود را حفظ کردند. ولی اجرام کوچک و کم حجمی مثل تیر یا ماه گازهای پیرامون خود را در مراحل اولیه پیدایش ازدست دادند. آنها بعدها سرد شدند و به شکل جامد درآمدند.

آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟

آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟

سرعت یک ذره، به چگالی آن و دمای اطرافش بستگی دارد. هیدروژن و هلیم بسیار سبک اند؛ به همین جهت نخستین گازهایی اند که از محیط پیرامون یک سیاره می گریزند. برخلاف آنها، دی اکسید کربن و آرگن گازهایی سنگین اند؛ بنابراین پس از سایر گازها از اطراف سیارات دور می شوند.

مطالعات نشان می دهند که سیاراتی مانند زهره، زمین، مشتری، اورانوس و نپتون جوی ضخیم دارند. سیاره تیر نزدیکترین سیاره به خورشید است و دمای بسیاز زیادی دارد؛ به همین جهت جوی ندارد. جو زهره بیشتر از دی اکسید کربن تشکیل شده است. فشار جو در این سیاره حدود 100 برابر زمین است. فشار جو در مریخ کمتر از یک صدم فشار جو زمین است. آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟آیا تمام سیارات منظومه شمسی جو دارند؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

پیکاسو که بود؟
سرچشمه رودخانه‌ی آمازون کجاست؟
گوشه‌ای از زندگی مخترع بزرگ، توماس ادیسون

درباره نویسنده

فرزاد علمى

سلام من مدیر سایت باهوش هستم. من از سال 89 وبلاگ نویسی را از سرویس های بلاگفا و رزبلاگ و ... شروع کردم. به اینترنت علاقه زیادی دارم و الان هم دارم به ایجاد محتوا می پردازم.  ممنون

(3) دیدگاه خوانندگان

 1. مهسا رضایی
  دسامبر 11, 2013 در 2:31 ب.ظ

  من جواب سوالم را نیافتم آیا تمام سیّارات قمر دارند؟

  • فرزاد علمى
   دسامبر 11, 2013 در 5:14 ب.ظ

   سلام, این مطلب رو مطالعه کن: http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%85%DB%8C+%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA+%D9%88+%D8%A7%D9%82%D9%85%D8%A7%D8%B1&SSOReturnPage=Check&Rand=0

 2. سهند
  دسامبر 30, 2013 در 7:31 ق.ظ

  با تشکر از وبلاگ خوبتون

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *